+48 792 261 728 Poniedziałek - Piątek 7:00 - 20:00 Legionów 67 Bielsko-Biała Polska

Dlaczego Kettlebells? Dlaczego StrongFirst?

StrongFirst

Pavel Tsatsouline sprawił, że odważniki kulowe kettlebells przeżywają swój renesans z roku na rok zyskując coraz więcej zwolenników. Jednak fenomen tej formy nie tkwi tylko w unikalnym, promującym balistyczne ruchy, kształcie. Tsatsouline, jako były trener spetsnazu, ma spore doświadczenie w rosyjskich metodach nauczania. Dostrzegając zalety odważników i podpierając się licznym badaniami rosyjskich naukowców (Voropayev, Vinogradov, Lukyanov i inni) stworzył spójny system treningu siłowego na mocnym, naukowym fundamencie. Promuje w nim mądre, bezpieczne podejście do treningu siłowego z jednoczesnym naciskiem na wysoką intensywność. Metodyka obejmuje wielką szczegółowość formy ćwiczeń, techniki oddechowe, zaawansowane budowanie siły, periodyzację treningu; zasady uniwersalne nie tylko dla kettli, ale i treningu ze sztangami czy ciężarem ciała. StrongFirst to również społeczność, suma wiedzy i doświadczeń jednostek, które ciągle wzbogacają ten system. Ja, będąc jedną z małych jednostek, również mam kilka swoich obserwacji czym jest StrongFirst.

Strength cures.

Mój pierwszy sport to Karate. Gdybym kilka lat temu miał wybór, to dzisiaj kontynuowałbym praktykę sztuk walki. Ponad dwie dekady treningów dałoby mi poczucie wyjątkowości, spełnienia i siły na więcej. Wyboru jednak nie miałem. Kontuzja kręgosłupa i ciągłe zmaganie się z bólem. Wyrzucony z obiegu, poza sportowy margines, rozpocząłem poszukiwania sposobu na wyjście z kontuzji. Z małą pomocą przyjaciela – znalazłem odważniki kulowe kettlebells. Trzy miesiące praktyki – zapomniałem o bólu. Rok mądrego treningu – po przepuklinach ani śladu. Pięć lat – ochota na kolejne piętnaście bądź więcej z tym surowym żelastwem! Siła leczy. Mądre ćwiczenia funkcjonalne korygują, “naprawiają” sylwetkę. Rozsądnie budowany trening z odważnikami buduje zdrowego, sprawnego, wszechstronną atletę czy atletkę. Nieważne, z jakiego pułapu wystartuje i jaki inny sport uprawia.

10275512_248408485351713_129872397340146205_o
Szkolenie StrongFirst.

Strength has a greater purpose.

Pracuję z kobietami jak mantrę powtarzającymi “brzuch-uda-pośladki”. Pracuję z mężczyznami chcącymi dobrze wyglądać na plaży. Ćwiczę ze sportowcami. Ćwiczę z amatorami wyrwanymi zza biurka. Z siłaczami i biegaczami. Z małymi i dużymi. Pracuję z seniorami i juniorami. Trening siłowy z kettlami może uprawiać każdy. Bo siła to podstawowa cecha motoryczna, która leży u podstaw wszystkich innych. Chcesz być szybki, biegasz lub jeździsz na rowerze? Szukasz sprawności, chcesz wzbogacić swój trening ogólnorozwojowy? A może uprawiasz sztuki walki, akrobatykę lub wymagający pole dance? Bądź kim chcesz, ale bądź najpierw silny!

40kg: Swing, snatch, clean&press, tgu COMPLEX @ 91kg by Sebastian

Krótki complex z dzisiejszego treningu. Duży ciężar, wszystkie podstawowe techniki. Byłoby idealnie wykonać to w drabince powiedzmy do 3 powtórzeń, ale… powoli! To pierwsze strict pressy z 40kg od kilku miesięcy! Trzeba być cierpliwym, ale wygląda na to, że wszystko jest na dobrej drodze! :)***Ostatnim czasem remont klubu i szereg innych spraw wyłączył mnie z "istnienia" na facebooku ale przypominam: Bielsko-Biała ćwiczy, ma się dobrze i robimy wyniki! :)Pozdrawiam i zapraszam na treningi w klubie IRONia

Opublikowany przez Sebastian Gęsior / Be StrongFirst 28 marca 2014

Strength fixes everything.

Każdy wyspecjalizowany sport, każda aktywność fizyczna, każdy system ćwiczeń – przyjmujemy z całym dobrodziejstwem inwentarza. Cały wachlarz zalet zwykle doprawiony jest szczyptą wad. O których się nie mówi, które się akceptuje, lub… o których często nie mamy pojęcia. Praca z odważnikami kulowymi z wykorzystaniem metodologii StrongFirst to trening mający na celu znalezienie słabych punktów, dysbalansów mięśniowych, poprawienie często słabego core czy niestabilnych barków lub kolan. To uzupełnienie, przygotowanie pod inną aktywność. Jednak przede wszystkim ten rosyjski wynalazek mający już 300 lat z okładem, to znakomite narzędzie do spalania tkanki tłuszczowej i budowania atletycznej, choć dalekiej od przerysowanych, kulturystycznych standardów, sylwetki.

Sots Press & Overhead Squat @ ~60kg by Zuzanna

WYZWANIE! :)Zuzanna w najnowszym filmiku rzuca wyzwanie każdemu, kto uważa się za silnego i sprawnego atletę. Spójrzcie na jej wagę, na ciężary i stopień trudności ćwiczeń. Spróbujesz? 😎

Opublikowany przez Sebastian Gęsior / Be StrongFirst 6 lutego 2014

Strength is a skill. Practice – not workout!

Siła to nie przekrój mięśnia. Siła to przede wszystkim umiejętność. Zajęcia wg StrongFirst to nie prosty sposób na zmęczenie. To przede wszystkim system umożliwiający praktykę i rozwój siły poprzez adaptację motoryczną, trening układu nerwowego, a dopiero w dalszej kolejności, jeśli chcemy, rozwój muskulatury. Trening z odważnikiem cechuje wyjątkowa dbałość o technikę wykonywanych ćwiczeń i bezpieczeństwo. Nie oznacza to, że zajęcia są łatwe. Ale na bardzo mocny, przyjemnie wyczerpujący, stymulujący trening trzeba zasłużyć sobie nienaganną formą.Chcesz zakosztować alternatywy dla siłowni i innych form sportowych?

Zapraszam na warsztaty! – organizowane osobno dla adeptów i instruktorów.

Warsztaty dla instruktorów
Kameralne szkolenie dla instruktorów w klubie IRONia, Bielsko-Biała.

Sebastian Gęsior
Instruktor StrongFirst Girya
Właściciel i trener w klubie IRONia
facebook.com/BeStrongFirstPL
792 261 728

2 Responses
 1. Kuba Pigóra

  Sebastian, super porady. Tak naprawdę ciężko znaleźć proste wskazówki dla naprawdę początkujących w ćwiczeniach siłowych. Mam nadzieję, że u ciebie z czasem porad znajdzie się więcej. Gratulacje materiałów dla Polskabiega.pl.

  Przeszukałem stronę, ale niestety nie znalazłem tego, co mi osobiście przydałoby się najbardziej, czyli zestawu od zera. Podobnie jak Ty, miałem (mam problemy z kręgosłupem i od lat bóle w części lędźwiowej uniemożliwiają mi porządny trening (chodzi głównie o wzmocnienie sylwetki w treningu rowerowym i biegowym). Nie prosze o obszerny artykuł dotyczący “naprawy sylwetki”, ale może mógłbyś podlinkować jakieś źródła, które tobie pomogły.

  Powodzenia w rozwoju bestrongfirst!

  1. Kuba, dzięki za miłe słowa! Z pewnością będę starał się zamieszczać więcej materiałów tekstowych dla początkujących. Natomiast w kwestii wspomnianego zestawu od zera to właśnie swing + wstawanie tureckie i metoda opisana w artykule “Trening: PROSTO I SROGO!” to dobry początek! W kwestiach sylwetkowych stricte wkrótce coś napiszę i wskażę inne, ciekawe źródła 🙂
   Pozdrawiam. SIŁA! 🙂

Leave a Reply